Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare preaviz

Am o salariata care are preaviz in perioada 17.09.2013-14.10.2013.In 15.10.2013 i-am inchis contractul de munca cu art 65 alin (1).Perioada de preaviz trebuie evidentiata separat in statul de plata sau in pontaj?In perioada de preaviz poate sa isi faca concediul de odihna ?Daca efectueaza concediul de odihna in perioada de preaviz se prelungeste preavizul sau nu?
De ce in 15.101 si nu in 14.10 ati incetat c.i.m.?
Legea prevede ca, c.i.m. la data expirarii duratei preavizului si nu in ziua urmatoare celei in care inceteaza acesta.

Perioada de preaviz nu trebuie evidentiata separat . Se ponteaza ca o perioada normala de lucru.

Pe durata preavizlui , salariatul poate beneficia de CO. CO nu suspenda durata preavizului , prin urmare, nu se prelungeste preavizul cu durata CO.