Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datori la banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datori la banci

avem si noi ramani o lege care sa ne apere in cazul in care nu mai putem plati ratele la banci?
Bancile nu sunt institutii de caritate. Ele sunt organizate ca sa aiba profit. Daca va asumati obligatii, e musai sa vi le respectati, altfel veti suporta rigorile legii. Asa este legal si nu in ultimul rand este moral. De ce sa suporte ceilati imprumutati la banci creditul dumneavoastra prin marirea ratelor fata de ei, sau cei care au depozite la banci? de ce sa plateasca altii datoriile dumneavoastra?
Dar avem si o lege. O lege care permite creditorilor sa execute doar 1/3, respectiv 1/2 din venituri, in functie de numarul lor. Plus restul bunurilor, evident.