Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia de sanatate pentru persoane fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia de sanatate pentru persoane fara venit

Sunt persoana fizica fara niciun venit, dar am detinut in per 2010-2011 un cont curent la o banca pentru care am primit o dobanda infima si am aflat de curand ca trebuie sa platesc sanatatea pentru acea perioada, iar penalizarile sunt uriase. Intrebarea mea este daca autoritatile statului nu erau obligate sa-mi comunice obligatia de plata din timp sau eu eram obligata sa depun o declaratie? Pot face contestatie sa cer macar scutirea de penalizari?
obligatia va apartinea conform legii. dvs trebuia sa depuneti declaratia nu ei sa va instiinteze ca trebuie sa o depuneti.in rest nu va pot raspunde deoarece nu cunosc cazul in speta.