Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Trusoul bebelusului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Trusoul bebelusului

se mai acorda acea prima pentru nastere?mai sunt ceva beneficii banesti in cazul unei nasteri pentru acest an?daca da unde ma pot adresa pentru a beneficia?va multumesc
geo20sory, utilizator
Pentru a beneficia de acest ajutor de nastere trebuie sa vedeti daca acordarea acestuia este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatorul sau in reg.intern al acestuia ... in caz contrar, angajatorul nu are nicio astfel de obligatie ... sau poate negociati cu acesta acordarea unui astfel de ajutor.

Iincepand cu 3 iulie 2010, conform Legii nr. 118, trusoul pentru nou nascuti care era in valoare de 150 de lei nu se mai acorda. Totodata, prin reglementarile in vigoare, nu se mai acorda nici alocatia de prima nastere care avea valoarea de 230 lei.

Prin urmare, de la nastere pana la varsta de doi ani copilul beneficiaza de alocatie de stat in valoare de 200 lei lunar si parintele de indemnizatie pentru cresterea copilului daca indeplineste conditiile prevazute de lege.