Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zugraveala executata foarte prost
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zugraveala executata foarte prost

Buna ziua
am si eu o problema cu asociatia de locatari unde lucuiesc - mai exact cu cei care administraza blocul . Povestea suna cam asa : S-au strans semnaturi pt a se executa lucrari de zugraveala a scarilor .Pe tabelul respectiv semnai daca erai de acord sau nu - nu si o suma estimativa a costului - suma era undeva la 180 de aparament ca manopera si materilale cam 1500 de scara . Au adus dupa aceea o ,,echipa de zugravi''( nu cred ca au o diploma in acest domeniu ) - - costurile la materiale s-au dublat - iar pe alocuri zugraveala este jalnica. Am anuntat presedintele blocului sa vina sa se faca reparatie pe unde zugraveala arata ,, jalnic" iar acesta imi spune ca la momentul respectiv nu era lumina pe hol si au facut si baieti cat de bine au putut sa vada - ca daca vreau sa se repare sa mai dau alti bani.. Unde pot reclama conducerea acsociatiei ca nu isi face treaba ?Exsista vreo autoritate care sa controleze aceste lucrari ?
La suma de 1500 lei e normal ca doar au dat o bidinea si au plecat.
Blocul pe care il administrez are 176 de apartamente iar suma cu care am efectuat lucrarile a fost de app 8800 lei pe scara de 44 de apartamente. Aceasta a fost cea mai buna oferta. Si ma simt curat nefacand manevre in acte cum am auzit ca se practica.
In primul rand verificati daca lucrarile s-au efectuat in baza unui contract cu "echipa de zugravi". Daca a existat contract atunci trebuia sa acorde o perioada de garantie pentru lucrari. Daca totul a fost facut la "negru" puteti face o reclamatie la primarie sau chiar la politie. Intrebati-l pe presedinte unde doreste sa depuneti reclamatia si daca isi mentine punctul de vedere ca trebuie sa mai dati niste bani pentru remedierea lucrarilor defectuoase. Cred ca se va apuca singur de "zugraveala'!
c0stel a scris:

Exsista vreo autoritate care sa controleze aceste lucrari ?

Daca la nivelul asociatiei de proprietari va confruntati cu dezinteres,sesizaati oficial serviciul de indrumare si sprijinire asociatii de proprietari din primariaa locala

Salut
asa au zis la inceput 1500 materiale pe scara de 4 et + parter si s-a ajuns la peste 3000 de scara ( blocul are 60 de apartamente )- materialele au fost de cea mai buna calitate . Pe cati zugravi ati vazut sa puna coltare la faianta cu silicon ? sau ca pune un coltar de aluminiu si dupa aceea vine cu faianta peste ? sau ca daca vrei reparatie unde el a executat prost lucrarea te mai costa - ca el a facut pe bani putini inainte...
c0stel, utilizator
Daca,executia reparatiilor a fost realizata in temeiul unui contract de prestari servicii,pe cale de consecinta,la finalul lucrarilor,partile trebuiau sa incheie proces verbal de receptie iar executantul sa ofere garantie pentru manopera
In cazul realizarii lucrarii cu respectarea conditiilor legale,solicitati presedintelui de asociatie,in calitate de beneficiar al lucrarii ,sa notifice executantul cu obligatia remedierii eventualelor neajunsuri aparute in perioada de garantie
Responsabil pentru calitatea lucrarii sunt in egala masura executantul dar si beneficiarul,care a acceptat receptia lucrarii realizate in conditii cand nu era lumina pe hol si au facut si baieti cat de bine au putut sa vada