Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vanzare + radiere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vanzare + radiere auto

se da urmatoarea situatie
sa zicem ca vand o masina cuiva eu ma duc si o scot de la financiar iar cel care o cumpara nu vrea sa se duca sa o inscrie la financiar si sa o inmatriculeze .
ce se intampla cu acea masina ? cine plateste impozitul ei in perioada in care nu apare la financiar nicaieri?
De ce va mai intereseaza atata timp cat dvs.intentionati sa va faceti datoria legala de a o radia de pe numele dvs.? Obligatia ii revine cumparatorului de a se inregistra la Finante ca proprietar al autoturismului, cu toate taxele si impozite ce decurg de aici.