avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat divort

deoarece am dubla cetatenie vreau sa inregistrez divortul care a survenit si in tare al carui cetatean mai sunt.
la consulat mi s-a cerut certificat de divort european. divortul a avut loc pe cu acordul partilor la notar.
am facut cerere la judecatorie, iar in urma sedintei cererea mea a fost respinsa pe motivul ca desfacerea casatoriei nu s-a facut prin instanta.
daca acest lucru mi s-a parut o formalitate acum sunt total dezorientata.
cum sa procedez, cui sa ma adresez?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 20:20, 25 Octombrie 2013
Nu trebuie sa va adresati judecatoriei ci Tribunalului . Aveti certificat romanesc de casatorie?
am certificatul romanesc insa este anulat.
Cum sa fie anulat? Pe ce motiv?In ce tara ati divortat? Probabil ca certificatul de divort nu este apostilat si de aceea nu a fost luat in considerare. La Tribunal va prezentati cu actul de identitate, certificatul de casatorie romanesc,transcris, cu certificatul de casatorie strain apostilat, tradus si legalizat si cu certificatul de divort de asemenea apostilat, tradus si legalizat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divortul pronuntat in spania ana0006 ana0006 Asi avea o intrabare pentru dumneavoastra: am divortat in Spania si asi vrea sa stiu ce trebue sa fac pentru a inregistra sentinta in Romania. Precizez ca avem ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am si eu o nelamurire si as avea nevoie de un sfat, ... gatoula gatoula Buna ziua, am si eu o nelamurire si as avea nevoie de un sfat, am dubla cetatenie deci si Romana, cu domiciliu in strainate acum m\'am intors acasa si ma ... (vezi toată discuția)
Divort international sau anulare certificat casatorie kirugina kirugina Buna ziua Va intreb, ca nu stiu cum sa o indrum pe fiica mea In decembrie 2015 s-a casatorit in Danemarca cu un cetatean japonez. Amandoi au declarat ... (vezi toată discuția)