Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat divort

deoarece am dubla cetatenie vreau sa inregistrez divortul care a survenit si in tare al carui cetatean mai sunt.
la consulat mi s-a cerut certificat de divort european. divortul a avut loc pe cu acordul partilor la notar.
am facut cerere la judecatorie, iar in urma sedintei cererea mea a fost respinsa pe motivul ca desfacerea casatoriei nu s-a facut prin instanta.
daca acest lucru mi s-a parut o formalitate acum sunt total dezorientata.
cum sa procedez, cui sa ma adresez?
Nu trebuie sa va adresati judecatoriei ci Tribunalului . Aveti certificat romanesc de casatorie?
am certificatul romanesc insa este anulat.
Cum sa fie anulat? Pe ce motiv?In ce tara ati divortat? Probabil ca certificatul de divort nu este apostilat si de aceea nu a fost luat in considerare. La Tribunal va prezentati cu actul de identitate, certificatul de casatorie romanesc,transcris, cu certificatul de casatorie strain apostilat, tradus si legalizat si cu certificatul de divort de asemenea apostilat, tradus si legalizat.