Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum divortez in lipsa sotiei?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum divortez in lipsa sotiei?

Buna seara,va rog sa-mi spuneti cum as putea divorta,sotia ma parasit de o luna ,nu stiu unde este si nu avem copii cum sa procedez,pe ce motiv ,mai e nevoie sa merg la mediator?
ContSters173779, utilizator
Va adresati judecatoriei de care apartineti si aratati ca nu ii cunoasteti actualul domiciliu. Va fi citata prin mica publicitate probabil.
Ati incercat sa o cautati? Stiti ca v-a parasit sau o fi prin vreun spital?
Lucreaza undeva in tara nu imi spune unde.
ContSters173779, utilizator
Mergeti la mediator pt procedura de informare privind beneficiile medierii. Neavand copii puteti sa divortati la notar, insa numai prin acordul (ceea ce presupune si prezenta) ambilor soti.
Daca nu o gasiti, nu se prezinta la mediator, atunci va tb sa introduceti actiunea in instanta si sa probati cu martori motivele de desfacere a casatoriei.
este obligatorie medierea in procesele de divort. fara parcurgerea acestei etape instanta va respinge actiunea.