avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detalii imputernicire - valoare imputernicire facuta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detalii imputernicire - valoare imputernicire facuta de avocat

buna seara ! plec din tara o perioada , si vreau sa -i fac imputernicire fratelui meu sa ma reprezinte in absolut orice problema ... am un vecin care este avocat .. si mi-a zis ca imi face el imputernicirea pt fratele meu.. eu stiam ca se face la notar, dar el mi-a spus ca legea, ca si avocat, ii permite sa faca imputerniciri, ca face incheiere de autentificare si tot...este posibil asa ceva?este valabila imputernicirea ca si una facuta la notar?

multumesc
Cel mai recent răspuns: anisia53 , utilizator 09:59, 25 Octombrie 2013
AVLIL a scris:

In unele cazuri ii trebuie mandat special, asa incat degeaba a dat procura aia.
Trebuie sa ne spuna exact pentru ce crede ca ii trebuie.

buna seara ! va multumesc pt raspunsuri.. nu vreau sa vand nimic.. vreau doar sa ma poata reprezenta de exemplu..la fisc..la posta..la banca ..si in orice alta parte unde este nevoie de prezenta mea ..dar care nu are legatura cu vanzarea.
La fisc e posibil sa vrea procura notariala.
Nu ar fi obligatoriu asa dar daca asa vor nu aveti ce sa faceti...
Ca sa nu va complicati mai bine mergeti la notar.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

La fisc e posibil sa vrea procura notariala.
Nu ar fi obligatoriu asa dar daca asa vor nu aveti ce sa faceti...
Ca sa nu va complicati mai bine mergeti la notar.


va multumesc pt raspuns .. voi merge la notar ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am resedinta in strainatate. legalizare imputernicire la succesiune. bellman bellman Am resedinta in strainatate. In Romania la succesiunea dupa tatal meu vreau sa o imputernicesc pe mama mea sa ma reprezinte. Datorita unui accident nu ma pot ... (vezi toată discuția)
Medierea prin avocat CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ce parere aveti se poate face medierea prin avocat daca clientul nu se afla in tara? Ambele parti sunt plecate din tara si probabil doar avocatul sau avocatii ... (vezi toată discuția)
Anulare procura Samulea Samulea Buna seara! Caut si eu o lamurire in privinta procedurii procurilor. Tatal meu mi-a facut mie personal o imputernicire sa il reprezint in relatia cu o ... (vezi toată discuția)