Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Desfasurator stagiu de cotizare pentru somaj angajati ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Desfasurator stagiu de cotizare pentru somaj angajati 4 h

Buna ziua, am 4 angajati pe care i-am concediat cf art.65(1) cu drept de somaj,unul dintre ei de ex este angajat din 01.07.2009 cu 4 h.Incetarea a fost facuta cu data de 14.10.2013, a venit cu desfasuratorul de la ajofm pe luni care este asa:luna oct 2011-luna august 2013(deoarece inca nu este depusa de contabila D112 si contrib pe luna sept) astfel ca reiasa ca acesta a realizat stagiu de cotizare de numai 11 luni si 9 zile.Intrebarea mea este daca includem si luna sept 2013 acesta nu ia nici asa somaj?Trebuie si pe luna oct(pana in 14.10.2013)...dar actele se depun pana in 25 ale lunii pe luna din urma la finante.Sau exista un artificiu de facut in situatia asta?Va rog sa ma ajutati
Nu mai inteleg nimic:au primit un raspuns pe care chiar nu il inteleg...cica nu iasa orele la cei care sunt incadrati la 4h,de ex in luna iunie 2013 total ore lucrate :76 la cei cu 4 ore,iar la 8 h 152...deci de ce nu ar iesi daca in aceasta luna ziua de 24 iunie e data libera de la stat?
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 17.
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevãzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gãsi în una dintre urmãtoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncã din motive neimputabile lor;

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

(1.2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncã cu timp parţial, stagiul de cotizare prevãzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncã cu timp parţial.

2. In cazul unui CIM cu timp partial de 4 ore pe zi trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aiba toate zilele lucrate, sa nu aiba nici o zi de boala , absenta nemotivata sau concediu fara plata.

3. In legatura cu ziua de 24 iunie, daca "e data libera de catre stat", fiind o zi lucratoare trebuia ca persoana sa fie pontata si recupera cele 4 ore in alta zi.
Nu au nici o absenta,nimic.Ziua de 24 iunie fiind zi lucratoare,dar zi libera de la stat le-am dat liber si noi....omul a stat acasa.Total ore lucrate pe luna iunie la 4 h este 76 h,la jumatate decat cei cu 8h(care au lucrate 152 h in luna respectiva)....nu vad unde ar fi greseala.
Deci in acea luna de ex: ar fi trebuit sa aiba 80 h lucrate...4h nelucrate-ziua libera data de stat sau nu inteleg eu?
1. Raspunsul l-am dat in mesajul meu precedent:
3. In legatura cu ziua de 24 iunie, daca "e data libera de catre stat", fiind o zi lucratoare trebuia ca persoana sa fie pontata si recupera cele 4 ore in alta zi.

2. Adica daca nu era zi nelucratoare prevazuta in Codul muncii trebuia sa fie pontat si sa recupereze in alta zi.
ziua de 24 iunie e zi nelucratoare ce apare in Codul Muncii.