Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Arendasul nu plateste arenda
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Arendasul nu plateste arenda

Buna ziua,
Doresc si eu, daca se poate, cateva sfaturi in urmatoarea situatie: cu trei ani in urma am arendat unei firme cateva hectare de pamant. Acest lucru s-a facut prin incheierea si inregistrarea la primarie a unui contract de arendare. Inca de la inceput arendasul s-a dovedit a fi rau platnic, in sensul ca arenda a fost platita in mai multe transe si la mai mult de o jumatate de an de la data convenita de comun acord in contract.
Din nefericire, acum doi ani, firma a intrat in insolventa, in prezent aflandu-se in faza de reorganizare. Anul acesta, sub pretextul ca firma este in insolventa si nu are bani, administratorul practic refuza sa plateasca arenda si nu este de acord nici cu rezilierea contractului, desi in contract este specificat faptul ca neplata arendei constituie rezilierea de drept a contractului.
In aceste conditii, doresc si eu sa stiu cum si ce pot face atat pentru rezilierea contractului cat si pentru recuperarea arendei? Trebuie sa ma adresez justitiei, sau pot cere acest lucru administratorului judiciar?
Va multumesc!
daca in contract este mentionat ca se reziliaza de drept in cazul neexecutarii obligatiilor contractuale, atunci notificati arendasul despre incalcarea clauzelor contractuale, incalcare care duce la rezilierea contractului.
De la data la care arendasul a luat la cunostinta de notificare, contractul este incetat.
Pentru recuperarea arendei va trebui sa va adresati instantei.
Florin Cioca, Consilier juridic