Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Imi poate explica cineva o procedura
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Imi poate explica cineva o procedura

Buna ,

Mi-ar placea sa devin notar am vazut ca sunt 2 modalitati 1 fie lucrez 6 ani intro functie juridica si pe urma dau fie devin notar stagiar.Eu acuma vreau sa stiu am vazut ca se scot la bataie posturi pe judet cu notari stagiari acolo poate participa oricine sau este pe relatii trebuie sa te accepte un notar sau e ca la avocati treci examenul si vei fii dat unui notar pt stagiatura?
Va multumesc
MayeMaya a scris:

bm2 a scris:

Buna ,

Mi-ar placea sa devin notar am vazut ca sunt 2 modalitati 1 fie lucrez 6 ani intro functie juridica si pe urma dau fie devin notar stagiar.Eu acuma vreau sa stiu am vazut ca se scot la bataie posturi pe judet cu notari stagiari acolo poate participa oricine sau este pe relatii trebuie sa te accepte un notar sau e ca la avocati treci examenul si vei fii dat unui notar pt stagiatura?
Va multumesc

Procedura de admitere in notariat s-a schimbat. Se fac 2 ani de zile cursuri, consultati site-urile precizate mai sus , este acolo explicata detaliat modalitatea de admitere in profesie.

Fac cursuri 2 ani de zile si cei care au 6 ani vechime intro profesie juridica?
buna seara, as dori sa va intreb daca cei care nu au relatii in acest domeniu au sanse reale de a fii admisi in stagiatura. De asemenea as dori sa stiu care este taxa pt participare si daca pe parcursul celor 2 ani esti platit? stiu ca trebuie sa platesti scolarizarea totusi.... multumesc !
aici gasiti informatiile care le cautati si, cel putin teoretic, sunt actualizate la legislatia in vigoare
[ link extern ]