Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Jurisprudenta Curtii Constitutionale
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Jurisprudenta Curtii Constitutionale

Reprezinta jurisprudenta Curtii Constitutionale izvor al dreptului constitutional?
Referitor la jurisprudenţa Curţii Constituţionale, potrivit art. 147 alin. (4) din Constituţia României, deciziile Curţii Constituţionale sunt publicate în Monitorul Oficial şi, de la data publicării, ele sunt general obligatorii şi se aplică doar pentru viitor, ceea ce face să se regăsească toate elementele caracteristice unei norme generale şi imperative, de unde se poate trage concluzia că jurisprudenţa Curţii Constituţionale – spre deosebire de jurisprudenţa instanţelor, dar asemănător deciziilor pronunţate de către Secţiile Unite ale Înaltei Curţii de Casaţie şi Justiţie în soluţionarea recursurilor în interesul legii – constituie izvor de drept, deciziile pronunţate făcând corp comun cu Constituţia pe care Curtea o interpretează.

[ link extern ]