Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarea CIM in perioada suspendarii pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarea CIM in perioada suspendarii pentru incapacitate de munca

Buna ziua
Se poate modifica CIM al unui salariat (schimbare functie si loc de munca) in perioada in care salariatul este in concediu medical?
Salariatul ocupa o functie de conducere din care a fost revocat si trecut intr-o functie de executie.
Multumesc!
Nu se poate... Conform art. 49 din Codul Muncii
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
Numai dupa incetarea suspendarii si reluarea activitatii, contractul individual de munca isi reia cursul, modificarea acestuia putand sa intervina daca sunt indeplinite conditiile prevazute de lege.
Zinaida Ciornii, Consultant resurse umane
@ ionutght

Nu se pot efectua modificari ale c.i.m. pe perioada suspendarii.
In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.