Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nedumerire!-- pot relua numele anterior casatoriei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nedumerire!-- pot relua numele anterior casatoriei pana la ramanerea definitiva a hotararii de divort?

Buna!
Momentan ma aflu in procedura prealabila a unui proces de divort care are 2 cereri de divort depuse la judecatorie, una de mine si ulteerior a depus si sotul o alta cerere prin care atat el cat si eu creream revenirea sotiei lanumele avut anterior casatoriei. Mai mult ca sigur divortul se va pronunta repede, ,,batalia fiind pe custodia copilului rezultat din casatoie. Exista posibilitatea ca dupa prima infatisare sa sa se pronunte divortl astfel incat sa imi pot relua numele avut anterior casatoriei sau tr sa astept pana se rezolva si problema custodiei?
Reluarea numelui avut anterior casatoriei ,stabilirea domiciliului minorului, exercitarea autoritatii parintesti, sunt cereri accesorii divortului si toate se solutioneza prin aceeasi hotarare cu divortul ( hotarare care poate fi atacata), prin urmare veti putea sa va reluati numele avut anterior casatoriei numai dupa ce veti avea hotararea legalizata.