Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Divort la notar
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Divort la notar

avand in vedere ca divortul s-a efectuat la biroul notarial ,as dori sa-mi explicati urmatorul paragraph din acest certificate de divort:' PREZENTUL CERTIFICAT DE DIVORT PRODUCE EFECTE INTRE PARTI DE AZI___-_,DATA ELIBERARII,SI VA FI TRANSMIS AUTORITATII COMPETENTE PENTRU A SE FACE MENTIUNILE CORESPUNZATOARE PE ACTUL DE STARE CIVILA". Cine ar trebui sa transmita ,notarul sau petentul,si ce intelegeti d-voastra prin "autoritate competenta"?
Notarul va transmite o copie a certificatului de divort la autoritatea competenta: Serviciul de Stare civila unde v-ati casatorit.
Acolo se vor face mentiuni pe marginea exemplarului 2 al certificatului de casatorie - desfacerea casatoriei si numele de familie pe care il vor purta fostii soti.