Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Pierderea capacitatii de munca a codebitorului duce la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Pierderea capacitatii de munca a codebitorului duce la neplata creditului?

Buna ziua,
Sunt titulara unui credit; recent, sotul meu (codebitor la credit), in urma unui accident, si-a pierdut vederea la un ochi ceea ce duce la pierderea locului de munca (sofer).
Va rog sa-mi spuneti daca pot sa nu mai platesc creditul?
Va multumesc!
Pierderea capacitatii de munca nu duce de drept la neplata creditului .
Intr-adevar, pierderea capacitatii de munca poate avea ca efect si neplata creditului - in acest sens, mijloacele financiare sunt mai reduse.
[ nu citati mesajele carora le raspundeti]

Dat fiind acest fapt, care este procedura de urmat? Caci, Intr-adevar, mijloacele financiare s-au redus.
Cu stima,
gi-jane2, moderator
Daca nu aveti o asigurare pt pierderea capacitatii de munca a sotului, nu va aflati in situatia de a opta pt neplata. Pt a evita sa ajungeti in incapacitate de plata si adunare de penalitati, mergeti la banca si incercati o reesalonare.

Multumesc; reesalonarea nu ma ajuta; tot trebuie sa-l platesc; voiam sa scap de el :))
gi-jane2, moderator