avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Pierderea capacitatii de munca a codebitorului duce la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Pierderea capacitatii de munca a codebitorului duce la neplata creditului?

Buna ziua,
Sunt titulara unui credit; recent, sotul meu (codebitor la credit), in urma unui accident, si-a pierdut vederea la un ochi ceea ce duce la pierderea locului de munca (sofer).
Va rog sa-mi spuneti daca pot sa nu mai platesc creditul?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: una_una , utilizator 09:38, 8 Martie 2014
Pierderea capacitatii de munca nu duce de drept la neplata creditului .
Intr-adevar, pierderea capacitatii de munca poate avea ca efect si neplata creditului - in acest sens, mijloacele financiare sunt mai reduse.
[ nu citati mesajele carora le raspundeti]

Dat fiind acest fapt, care este procedura de urmat? Caci, Intr-adevar, mijloacele financiare s-au redus.
Cu stima,
Ultima modificare: Duminică, 20 Octombrie 2013
gi-jane2, moderator
Daca nu aveti o asigurare pt pierderea capacitatii de munca a sotului, nu va aflati in situatia de a opta pt neplata. Pt a evita sa ajungeti in incapacitate de plata si adunare de penalitati, mergeti la banca si incercati o reesalonare.

Multumesc; reesalonarea nu ma ajuta; tot trebuie sa-l platesc; voiam sa scap de el :))
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Martie 2014
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie la banca mariana573 mariana573 Buna seara. In anul 2008 sotul meu a facut un imprumut la banca pe numele lui.Pe adeverinta de la serviciu angajatorul nu si-a asumat raspunderea pt neplata ... (vezi toată discuția)
Plata partiala credit ipotecar- consecinte ; solutii ? FFLORIN1976 FFLORIN1976 buna dimineata! Am on intrebare la dumneavostra si anume ce risc daca nu mai pot sa imi achit in intregime rata creditului ipotecar? Am si o specificatie ... (vezi toată discuția)
Implicatii executare silita ela2008 ela2008 Impreuna cu sotul am contractat un credit in 2007 (contractul a fost semnat de sotul meu, eu doar am dus adeverinta de venit) la care s-au inregistrat restante ... (vezi toată discuția)