Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum se completeaza anexa 26 pt somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum se completeaza anexa 26 pt somaj

Buna ziua, poate sa ma ajute cineva in legatura cu completarea adeverintei(cf anexa 26): La note scrie asa: "se completeaza descrescator pt maxim 12 luni de la data incetarii raporturilor de munca pt care angajatorul a virat la bugetul asig de somaj sumele reprezentand contributiile de lege". Deci daca am incetat in data de 16.10.2013...(abia in luna noiembrie se depun actele si se platec contributiile), deci nu mai pun la socoteala pana in data de 16.10( doar inclusiv luna septembrie,nu?
Va trebui sa completati adeverinta si pentru luna octombrie 2013. Chiar daca nu s-a terminat luna octombrie, la plecarea unui salariat trebuie sa-i calculati drepturile salariale si veti lasa necompletat la numarul si data depunerii declaratiei 112. Pentru ca luna octombrie nu este completa, Agentiile locale pentru somaj solicita completarea a 13 luni si nu 12.
am 4 angajati pe care i-am concediat cf art.65(1) cu drept de somaj,unul dintre ei de ex este angajat din 01.07.2009 cu 4 h.Incetarea a fost facuta cu data de 14.10.2013, a venit cu desfasuratorul de la ajofm pe luni care este asa:luna oct 2011-luna august 2013(deoarece inca nu este depusa de contabila D112 si contrib pe luna sept) astfel ca reiasa ca acesta a realizat stagiu de cotizare de numai 11 luni si 9 zile.Intrebarea mea este daca includem si luna sept 2013 si pana in 14.10.2013,acesta nu ia nici asa somaj? Va rog sa ma ajutati, caci de la Ajofm i-a spus angajatului ca nu va lua somaj...

In aceasta situatie, trebuie depusa declaratia 112 pe septembrie. Treceti apoi si veniturile din octombrie.
Multumesc,dar cand se vor duce la Ajofm si vor scoate stagiul de cotizare de acolo...nu le va aparea si jum din luna octombrie platit caci abia in noiembrie se vor vira sumele...in conditiile astea vor pune si aceasta luna la socoteala sau nu?Deci eu pe adev trebuie sa le trec cotizatiile din luna 10.2013 pana in luna11.2011 inclusiv...e in regula asa? In total ar fi 23 luni si jumatate cotizat sau nu mai trec luna a zecea si trec numai luni intregi...cum sa fac?
Arion Ramona, utilizator