Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exceptia autoritatii de lucru judecat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Exceptia autoritatii de lucru judecat

buna ziua, doresc sa stiu daca pot invoca exceptia autoritatii de lucru judecat intr-o cauza penala in care s-a cerut de catre victima schimbarea incadrarii juridice din vatamare corp. in tentativa de omor, DACA Trib. a respins plangerea victimei impotriva rezol. procurorului de N.U.P. ptr tentativa de omor ? multumesc.
Am rugamintea sa reveniti cu urmatoarele lamuri, pentru a va putea oferi un raspuns la aceasta intrebare:
1. cate dosare aveti pe rol si care este obiectul si stadiul acestora?
La JUD. am 1 dosar ptr vatamare corporala grava, in care victima a cerut schimbarea incadrarii juridice in tentativa de omor, si la TRIB. o plangere a victimei impotriva actelor procurorului de NUP ptr tentativa de omor. Intre timp plangerea victimei a fost respinsa. Sper sa intelegeti. Multumesc de amabilitate.
Pentru a putea fi invocata exceptia autoritatii de lucru judecat trebuie indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
- sa existe o hotarare penala definitiva
- sa existe un proces nou declansat impotriva aceleiasi persoane
- sa fie vorba de acelasi fapt material.
multumesc