Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Judecator la judecatorie presedinte complet la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Judecator la judecatorie presedinte complet la tribunal?

Buna ziua

Va rog mult explicati-mi si mie...incerc sa inteleg daca este legal ca un judecator de la Judecatorie sa aiba calitatea de presedinte de complet de judecata la Tribunal....in recurs? NU este vorba de acelasi judecator care a judecat fondul....
Cine/cum se stabileste componenta completului de judecata in recurs/apel?
Va multumesc anticipat pentru raspuns...
Toate cele bune!
Colegiile de conducere stabilesc compunerea completelor de judecata la inceputul anului, urmarind asigurarea continuitatii completului. In tribunale, presedintele de sectie organizeaza activitatea administrativ-judiciara, propunand colegiului de conducere constituirea completelor de judecata, precum si a completelor specializate, daca este cazul, urmarind asigurarea continuitatii acestora.
Schimbarea membrilor completelor se face in mod exceptional, pe baza criteriilor obiective stabilite de Regulamentul de ordine interioara a instantelor judecatoresti. Completul de judecata este prezidat, prin rotatie, de unul dintre membrii acestuia.
Repartizarea cauzelor pe complete de judecata se face in mod aleatoriu, in sistem informatizat.

Promovarea judecatorilor se face numai prin concurs organizat la nivel national, in limita posturilor vacante existente.

In cazul dat, urmare a promovarii, magistratul a fost numit in completul Tribunalului, prezidand completul prin rotatie.

Va multumesc mult pentru raspunsuri....
Mai exista un mic detaliu pe care nu l-am mentionat pentru ca nu l-am considerat important...si anume: judecatorul de la judecatorie care este presedintele completului la Tribunal figureaza pe portalul institutiilor ca lucrand in cadrul Judecatoriei si nu figureaza ca judecator pe portalul Tribunalului.
Banuiesc ca exista vreo prevedere legala care sa se refere la actualizarea informatiilor de pe portaluri cu privire la numele judecatorilor din fiecare sectie din Tribunal sau Judecatorie....
Daca a fost promovat acest judecator la Tribunal unde pot sa gasesc dovada ca a fost numit judecator la Tribunal? Si daca nu a fost promovat? Se poate cere Colegiilor de conducere sa precizeze care este compunerea completelor de judecata la cerere?
Va rog sa ma scuzati...nu ma simt nedreptatit in nici un fel...vreau doar sa stiu care sunt drepturile mele.....
natyca a scris:

Va multumesc mult pentru raspunsuri....
Mai exista un mic detaliu pe care nu l-am mentionat pentru ca nu l-am considerat important...si anume: judecatorul de la judecatorie care este presedintele completului la Tribunal figureaza pe portalul institutiilor ca lucrand in cadrul Judecatoriei si nu figureaza ca judecator pe portalul Tribunalului.
Banuiesc ca exista vreo prevedere legala care sa se refere la actualizarea informatiilor de pe portaluri cu privire la numele judecatorilor din fiecare sectie din Tribunal sau Judecatorie....
Daca a fost promovat acest judecator la Tribunal unde pot sa gasesc dovada ca a fost numit judecator la Tribunal? Si daca nu a fost promovat? Se poate cere Colegiilor de conducere sa precizeze care este compunerea completelor de judecata la cerere?
Va rog sa ma scuzati...nu ma simt nedreptatit in nici un fel...vreau doar sa stiu care sunt drepturile mele.....

Raspuns;
Cele mentionate de dvs.nu au relevanta.Chair daca ati avea anumite dubii cu privire la promovarea magistratului,este doar problema dvs...atata timp cat aceste dubii nu sunt de natura de a-i afecta cariera.
Da, din punct de vedere al legii nu aveti ce face.
Dar daca cauza se amana de mai multe ori se mai schimba compunerea completului de judecata.
Dac nu sunteti afactat cu nimic,de ce insisteti pe un lucru lipsit de relevanta. Accesati portalul JUST.ro si acolo veti gasi lista cu judecatori de la Judecatorie,Tribunal sau Curte,din fiecare instanta Romana.

Detectiv Particular FILIP STELIAN