Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Ore de dirigentie
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Ore de dirigentie

La nivel de liceu teoretic (cls a-XI-a) Bucuresti am urmatoarele intrebari:
- sunt obligatorii orele de dirigentie?
- poate profesorul diriginte sa schimbe ora de dirigentie (neoficial) din ultima cu cea de specialitate (a 2 a in exemplul meu) pt ca-i pleaca elevii de la ea (dirigentie)?
- se poate face ceva oficial in astfel de situatii?
Multumesc
Când poate directorul sa mi ia ora de dirigenție. Azi mi a dat să semnez că renunț la ora de dirigenție după 3 ani la clasă asta fiind al 4 lea .Elevii mei sunt cls.a 8 a și mai sunt câteva luni până termina Eu am avut un conflict cu ea pe plan profesional. Vreau să știu de ce îmi ia diregentia ,mai ales că elevii și părinții nu sunt de acord. Ce lucru rău am făcut ,femeia asta de 4 zile mă îmbolnăvit. Mulțumesc.