Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren cu act de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren cu act de mana

Daca o persoana a primit 30 ari la L 18 si in 1996 i-a vandut cu act de mana unui cetatean. Acum in 2013 cel care a primit terenul la L18 a intabulat terenul pe numele sau si vrea sa mi-l vanda mie.
Daca el are act de mana cu alt cetatean si terenul e nelucrat pt. ca e in extravilan, poata adevaratul prorrietar sa il vanda ? Nu voi avea probleme cu cei care au cumparat cu act de mana in 1996 ?
Cei care au cumparat in 96 cum se pot indrepta impotriva mea sau a vanzatorului ?

Va multumesc anticipat !
Cum sa vanda un bun de doua ori?