avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un teren extravilan de 32 Ari intabulat și altul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un teren extravilan de 32 Ari intabulat și altul de 18 ari ...

Am un teren extravilan de 32 Ari intabulat și altul de 18 ari neîntabulat. Doresc sa le vând pe ambele. Cum pot face ca să nu-l mai intabulez pe al doilea ? Durează mult timp intabularea . Pot sa fac act de donație catre acelasi cumparator la Notariat pt. terenul neintabulat atunci când il vând pe primul ?
Există alte proceduri care se practică pt.evitarea intabularii ?
Mulțumesc.




Ultima modificare: Vineri, 28 Ianuarie 2022
DanMarinoiu, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:59, 28 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și la donație aveți nevoie de intabulare. La orice transfer imobiliar aveți nevoie de intabulare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren cu act de mana Romeo Valentin Romeo Valentin Daca o persoana a primit 30 ari la L 18 si in 1996 i-a vandut cu act de mana unui cetatean. Acum in 2013 cel care a primit terenul la L18 a intabulat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, referitor succesiune.suntem 3 frați, doi am primit ... ddena ddena Buna ziua, referitor succesiune.Suntem 3 frați, doi am primit de la părinți fiecare un teren iar al 3 lea frate a primit casa și restul. Cum se poate face ... (vezi toată discuția)
Intabulare teren cfilip20 cfilip20 Buna ziua. Problema mea este urmatoarea: Mama mea detine o parcela de pamant care contine 8 ari teren intravilan care a fost cumparat pe baza unui contract de ... (vezi toată discuția)