Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce exceptie invoc ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce exceptie invoc ?

factura emisa de alta persoana juridica decat titularul de contract .
am contract cu x , vine y in control si emite proces verbal si se trezeste z sa emita facturi in baza contractului cu x si in baza controlului facut de y

acum , toate cele 3 firme fac parte dintr-un grup , insa sunt entitati juridice distincte ,.

in instanta z care a emis facturile este parata , ce exceptie pot sa-i invoc , ?? mergand pe ideea ca nu exista temei ca z sa emita acele facturi .
Buna ziua,
Ca regula generala: exceptiile sunt mijloace de actiune ale paratului. Presupunand ca d-voastra ati chemat in judecata pe z (nu ati scris, presupun) nu aveti nicio exceptie de invocat pentru bunul motiv ca lipsa raportului juridic in temeiul careia parata a emis facturile ar trebui sa fie tocmai fondul judecatii.
Ca sa nu mai fac tot felul de presupuneri scrieti-ne:
- cine sunteti d-voastra (x,y,z, tert)
- cine a chemat in judecata pe z, pentru ce, cine mai sta in aceasta judecata.

Pe urma o sa raspund. Promit. :yes:
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat