Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retinere gestionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retinere gestionar

In legea nr. 22/1969 se spune ca atunci: "Cind gestionarul a cauzat o paguba in gestiune la locul sau de munca si aceasta nu se acopera integral in termen de o luna de la obtinerea titlului executoriu definitiv..."
La ce se refera expresia titlul executoriu definitiv?

Titlu executoriu este un Inscris intocmit de organul competent si in conditiile prevazute de lege, in baza caruia se poate efectua executarea silita.

Constituie titluri executorii hotărârile pronunţate de instanţele judecătoreşti, precum şi orice alte hotărâri sau înscrisuri care, potrivit legii, pot fi puse în executare, respectiv înscrisuri cărora legea le recunoaşte forţa unor titluri executorii.