Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi circulatie

Buna,as dori sa stiu daca amenzile de circulatie cu o vechime de 3 ani se prescriu,multumesc
Nu. Termenul de prescriptie este de 5 ani si se calculeaza incepand cu 01. ian. a anului urmator. ( Ex: pentru o amenda in aug 2010, prescrierea opereaza de la 01.ian 2016) Acest lucru este valabil, numai daca in acest interval nu s-a declansat /initiat procedura de recuperare ( notificari, somatii, executare silita...etc).
mayer, utilizator