avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale probleme cu administratorul SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

probleme cu administratorul SC

Buna ziua,
In aceasta societate sunt 3 asociati, 2 cu 25 % si unul cu 50 %, acesta din urma care este si administrator.
Noi, cei 2 asociati cu 25 procente nu avem cale de comunicare cu administratorul, care face doar ce vrea el, fara sa ne anunte nimic, vinde utilaje, face contracte fara sa ne informeze si fara sa dea explicatii.
Cum putem sa il obligam sa ne anunte deciziile si sa fim de acord cu ele?
De 2 ani nu stim nimic ce se intampla in firma, a luat firma cu profit si acum e pe pierdere .
Cum putem sa cerem expertizarea actelor contabile sa vedem ce s-a intamplat in firma?Cine plateste expertul si trebuie sa fim toti 3 de acord cu acesta?
Putem cere ,,spargerea,, firmei in 2 bucati, noi 2 asociati pe de-o parte si el pe alta?
Intrebari mai am, dar decurg din raspunsurile ce le voi primi
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Carmen Stoean , Consilier juridic 02:04, 4 Aprilie 2009
puteti "sparge" firma in cate vreti...;) pute-ti sa-l lasati de unul singur...:tooth: va retrageti din firma si ii cesionati partile sociale.daca nu doriti sa plecati, il "lamuriti" pe el sa plece...:rtfm:
dar cum pot sparge firma in 3, ea avand mijl fixe, imobile dar si datorii?
cum pot avea acces la actele contabile pt a descoperi daca totul a fost facut bine?
daca au fost luate decizii care au bagat firma in pierderi, cum pot trage la raspundere pe admin?
Cereti convocare AG, si aveti dreptul art.199 alin.5 legea31 " In lipsa de cenzori sau, dupa caz, de auditor financiar, fiecare dintre asociati, care nu este administrator al societatii, va exercita dreptul de control pe care asociati" aplicabil si la srl, in plus daca constatati nereguli puteti revoca administratorul iar de tras la raspundere...in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant 2009 princessmaya princessmaya Buna ziua.Am uitat sa depun bilantul pe 2008 si mi-am adus aminte ieri..cand am vazut amenda..Vroiam sa va intreb ce acte trebuiesc pentru a depune bilantul si ... (vezi toată discuția)
Srl cu dobitoci CrisaKK CrisaKK Buna seara, Ma numesc Cristel Karamanoukian si va rog mult sa-mi dati un sfat. Sunt asociata intr-un SRL, in cote egale, cu doua persoane (sot&sotie). ... (vezi toată discuția)
Cesiune si majorare capital social cu aport popescu_car popescu_car Am mare nevoie de ajutor. Am asociat unic care iese si intra altul tot ca asociat unic care pe langa capitalul social de 200 ron vrea sa aduca un utilaj de ... (vezi toată discuția)