Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale probleme cu administratorul SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

probleme cu administratorul SC

Buna ziua,
In aceasta societate sunt 3 asociati, 2 cu 25 % si unul cu 50 %, acesta din urma care este si administrator.
Noi, cei 2 asociati cu 25 procente nu avem cale de comunicare cu administratorul, care face doar ce vrea el, fara sa ne anunte nimic, vinde utilaje, face contracte fara sa ne informeze si fara sa dea explicatii.
Cum putem sa il obligam sa ne anunte deciziile si sa fim de acord cu ele?
De 2 ani nu stim nimic ce se intampla in firma, a luat firma cu profit si acum e pe pierdere .
Cum putem sa cerem expertizarea actelor contabile sa vedem ce s-a intamplat in firma?Cine plateste expertul si trebuie sa fim toti 3 de acord cu acesta?
Putem cere ,,spargerea,, firmei in 2 bucati, noi 2 asociati pe de-o parte si el pe alta?
Intrebari mai am, dar decurg din raspunsurile ce le voi primi
Va multumesc anticipat
puteti "sparge" firma in cate vreti...;) pute-ti sa-l lasati de unul singur...:tooth: va retrageti din firma si ii cesionati partile sociale.daca nu doriti sa plecati, il "lamuriti" pe el sa plece...:rtfm:
dar cum pot sparge firma in 3, ea avand mijl fixe, imobile dar si datorii?
cum pot avea acces la actele contabile pt a descoperi daca totul a fost facut bine?
daca au fost luate decizii care au bagat firma in pierderi, cum pot trage la raspundere pe admin?
Cereti convocare AG, si aveti dreptul art.199 alin.5 legea31 " In lipsa de cenzori sau, dupa caz, de auditor financiar, fiecare dintre asociati, care nu este administrator al societatii, va exercita dreptul de control pe care asociati" aplicabil si la srl, in plus daca constatati nereguli puteti revoca administratorul iar de tras la raspundere...in instanta.