Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune si majorare capital social cu aport
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune si majorare capital social cu aport

Am mare nevoie de ajutor. Am asociat unic care iese si intra altul tot ca asociat unic care pe langa capitalul social de 200 ron vrea sa aduca un utilaj de 40.000E. Pentru dosarul de la ONRC voi avea nevoie de urm acte: - decizia asoc.unic de iesire din soc.
- contract de cesiune sub semnatura privata
- act constitutiv in care sa modific datele vechilui asociat cu cele noi si nu stiu daca se terce aportul
- declaratie la notar a noului asociat care nu stiu exact ce trebuie sa contina.
Intrebarea este daca in decizia asoc. care iese se mentioneaza faptul ca intra altul prin cesionare si unde fac referire la aportul cu utilajul de 40.000E al noului asociat? si cu ce acte dovedesc intrarea utilajului in societate? si daca devine aport la capitalul social, il pot vinde ulterior?
Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Se face un act aditional prin care se specifica faptul ca vechiul asociat cesioneaza partile noului asociat- 1 act
Se face o declaratie pe propria raspundere ca noul asociat poate indeplini calitatea de asociat unic si administrator, act ce poate fi dat si cu data certa, chiar si la ORC, daca C.j. nu poate da- 2 act
Un nou act constitutiv cu noua realitate- act 3
Majorarea de capital social se face ulterior printr-un nou act aditional, insotit de o evaluareB-)
Dar daca noul asociat mai este asociat cu cineva la alta firma, poate fi asociat unic la noua firma?
Ce presupune evaluarea utilajului?:">

Dar daca noul asociat mai este asociat cu cineva la alta firma, poate fi asociat unic la noua firma?
Ce presupune evaluarea utilajului?:">

Singura problema e sa nu mai fie asociat unic la o alta societate si sa nu fie administrator la mai mult de 4 societati:D
Eu am trecut printr-o asemnea cesiune dar fara majorare de capital social. Cum a decurs:

1. Mers la notar... Eu subsemnatul, asociat unic la XXX S.R.L> cesionez 20 părţi sociale lui XXX...

2. Mers la ORC cu hârţoaga de la notar... şi efectuat modificare act constitutiv... intr-o după amiază. Platit taxe, plătit M.Of...asteptat 30 de zile...
___

Cât despre evaluarea aportului în natura... Da, trebuie făcută de un expert... Pentru ca aşa zice nenea ca utilajul face 40.000 E dar el poate face doar 5.000.

Trebuie şi ceferticat... ca societatea nu are nicio datorie la buget...;)

Poate să fie asociat unic dacă nu deţine deja această calitate la altă societate.
E clar. Fac doar cesiunea iar cu utilajul voi vedea ce fac, poate il vindeca persoana fizica.
Multumesc pt. promptitudine.