avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Urgent! instiintare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Urgent! instiintare

Am primit acasa o instiintare de la politia orasului Gura Humorului,jud,Suceava,eu locuind in Roman,jud Neamt cum ca pe data de 03-10-2013 ora 11:30 am condus pe un bulevard din acel oras masina cu nr meu de inmatriculare si mi se solicita sa completez un formular prin care sa le trimit prin fax toate datele mele(nume,prenume,CNP,adresa,nr act de identitate,nr permis,s.a...),intrucat s-a comis o contraventie la regimul circulatiei...
Insa,ce e cel mai important e ca in data aceea si la ora aceea ma aflam cu totul in ALT LOC iar masina mea era acasa(jud.Neamt),in curte si am 6 martori pt asta.
Am sunat la politia din Gura Humorului si mi s-a zis ca cineva a facut o sesizare ca intr-o parcare i s-a lovit masina iar din filmari ar reiesi ca e un VW rosu,insa nu poate preciza exact daca se vedea nr bine....
Ce trebuie sa fac eu acum?
Mi s-a zis ca trebuie sa merg la ei,sa ma intalnesc cu persoana care a facut reclamatia...
Cum as putea sa solicit filmarea si sa dovedesc ca nu am fost in acea zi acolo?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: elena20067 , utilizator 11:46, 22 Octombrie 2013
Raspundeti la instiintare,detaliind aspectul ca nu dvs si nu auto proprietatea dvs este implicat in eveniment ,deoarece la data respectiva auto se afla parcat in proprietatea dvs,aspect sustinut si probat cu martori
multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare expertiza financiar-contabila pentru asociatie propietari ellyna_57 ellyna_57 Care este valoarea unei expertize financiar contabile a unei asociatii de propietari de 136 de apartamente ? (vezi toată discuția)
Permisul de conducere geobotosani geobotosani Cu respect! Am si eu o mica problema.Cine cunoaste suceava si este sofer stie de intersectia dintre soseaua BurdujenI cu Uniri in sens giratoriu ,acolo este ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta facuta "la misto" DannielN DannielN Buna seara! Am primit in urma cu o zi la usa un Proces Verbal de Constatare a Contraventiei intocmit in data de 18.03.2011 de CNADNR SA -CESTRIN, cum ca in ... (vezi toată discuția)