Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Aplicare legea 250/2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Aplicare legea 250/2013

Cei care au deja angajati absolventi,etc., incepand de astazi nu mai sunt scutiti de plata contributiei la somaj pentru acestia? Cum calculam pentru octombrie 2013?
Legea 250/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 76/2002 prevede la Art. III urmatoarele citez din lege:
(1) Prevederile art. 83 alin. (1), art. 84 si art. 88 alin. (1) si (4) din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, nu se aplica angajatorilor care, la data intrarii in vigoare a art. I pct. 46, 47 si 52 din prezenta lege, prin conventiile sau contractele incheiate cu agentiile pentru ocuparea fortei de munca judetene sau a municipiului Bucuresti, aflate in derulare la aceasta data, au obligatia de a respecta alte termene decat cele prevazute la punctele respective.
(2) Prevederile art. 73^1 alin. (6) si ale art. 76 alin. (3) din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, se aplica si persoanelor care, la data intrarii in vigoare a dispozitiilor acestor articole, au beneficiat de drepturile prevazute la art. 73^1 alin. (1), art. 74 si art. 75 si se afla in perioada de 12 luni de la data incadrarii in munca in care exista obligatia de a-si mentine raporturile de munca sau de serviciu, conform legii.