avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire vanduta, cumparare proprietati impreuna cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire vanduta, cumparare proprietati impreuna cu sotia - drepturi

Am primit mostenire o casa de la parintii mei ... nefiin-d casatorit legal, apoi m-am casatorit legal, dupa citiva ani am vindut casa (care era mostenirea mea) si am cumparat 2 apartamente... la cumparare ne-am trecut amindoi in acte fara specificatii ca banii provin din vinzarea mostenirii primite (anul 2003 am cumparat apartamentele)...1. Dupa moartea sotiei pot vinde casa fara acordul copiilor ? (3 copii)... 2. In cazul divortului sotia are drepturi ? 3. Ce drepturi au copii indiferent de situatie ? Mentionez ca am in prezent peste 20 ani casatoriti legal.../// nu doresc rau nimanui dar as vrea niste raspunsuri...cu stima robert
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 09:38, 24 Octombrie 2013
Ce anume doriti dv., doriti sa faceti ceva intr-un sens si care ar fi acela? Sau doar informare?
Posibilitatile sunt multe, mai bine mergeti la o consultatie.
Cota copiilor parca nu era de un sfert... parca e 3/8 acum, nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune- cum se imparte masa succesorala in acest caz? eleniam eleniam Buna ziua, zilele urmatoare trebuie dezbatuta succesiunea dupa socrul meu si as vrea sa ma ajutati cu cateva informatii. mostenitori sunt 3 copii si ... (vezi toată discuția)
Dezabatere succesiune in instanta soniac soniac Sunt in pragul unui process pentru dezbaterea mostenirii lasate de tatal meu si as avea nevoie de cateva sfaturi sau informatii. Urmeaza sa contactez un ... (vezi toată discuția)
Cote mostenitori ana_panait ana_panait Poate cineva stie cum se repartizeaza mostenirea dupa moartea tatalui, intre sotia supravetuitoare si 3 copii. Ce procent de mostenire primeste sotia ... (vezi toată discuția)