Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare penalitati de intarziere

Buna ziua,
Penalitatile de intarziere trecute in factura de telefon unde trebuie trecute in momentul in care completez decl 300 si 394. Daca le cuprind in baza impozabila nu este corecta valoarea tva-ului.
Conform codului fiscal, art 137, alin 3, lit. b, c
[ link extern ]
(3) Baza de impozitare nu cuprinde următoarele:
b) sumele reprezentând daune-interese, stabilite prin hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă, penalizările şi orice alte sume solicitate pentru neîndeplinirea totală sau parţială a obligaţiilor contractuale, dacă sunt percepute peste preţurile şi/sau tarifele negociate;
c) dobânzile, percepute după data livrării sau prestării, pentru plăţi cu întârziere;

Nefiind cuprinse in baza de impozitare nu le veti declara.
Cititi si :
www.avocatnet.ro/content/for...