Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CIM pensionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CIM pensionar

daca o persoana si-a depus dosarul de pensie la limita de varsta (si acest "proces" dureaza oricat intre 1 si 3 luni), este posibil/legal sa se angajeze in aceasta perioada de asteptare a deciziei? in caz afirmativ, ce se va intampla cu cim-ul persoanei dupa iesirea, oficiala la pensie, daca va dori sa continue cu jobul respectiv?

(post de sofer)
Daca dosarul va avea o solutionare favorabila, va primi pensie de la data depunerii dosarului si poate cumula pensia cu salariul la locul de munca unde se va angaja. La data cand doreste sa-si inceteze contractul, solicita recalcularea pensiei prin adaogarea perioadei lucrate.
Bruta, utilizator
trebuie sa astepte decizia de pensionare sau poate icnepe lucrul in timp ce este "judecat" dosarul? un pensionar poate cumula pensie cu salariu de norma intreaga?
va multumesc!!
Se poate angaja
Pensionarii limita de varsta pot cumula pensia cu salariul indiferent de durata muncii (1, 2,4,..... sau 8 ore)