Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cum pot lichida un SRL cu datorii?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cum pot lichida un SRL cu datorii?

activitate suspendata ,lising (pana in 2014) ,contributii restante-imposibilitatea achitarii.Daca declar faliment pot scapa de aceste datorii catre finante ? sau pote imi puteti da un sfat.
Puteti sa cereti, ca debitor, intrarea in procedura insolventei. Daca noua lege a insolventei intra in vigoare trebuie ca sa aveti 40.000 lei datorie certa, lichida si exigibila pentru a putea cere intrarea in insolventa
Daca lichidatorul desemnat constata ca starea de insolventa a firmei nu va este imputabila, atunci exista posibilitatea ca instanta sa nu va oblige la plata datoriilor din averea personala.