Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere - obligatii nerespectate de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere - obligatii nerespectate de chirias, evacuare

detin o garsoniera primita donatie de la bunica mea cu uzufruct viager pentru parintii mei eu fiind proprietara garsonierei
bunica nu mai este in viata doar ambii parinti
de 6 ani inchiriez garsoniera contractul fiind facut pe numele meu, evident intre mine si chiriasa care este aceeasi de 6 ani
contractul se incheie in fiecare an la 01 ianuarie pe o perioada de 1 an si intotdeauna am declarat inreaga suma si am platit intregul impozit la finante
dar in ultimele 18 luni- 2 ani am inceput sa am probleme cu platile- intarzieri ale chiriei si datorii la intretinere
am inteles-o pe chiriasa, nu am avut nici un fel de probleme inainte, mi s-a spus ca este gravida ca a avut nunta si ca urmeaza sa nasca
dar intarzierile sunt din ce in ce mai mari si datoriile de asemenea
contractul expira la sfarsitul lunii decembrie
cum as putea sa o evacuez in cazul in care nu plateste? de la 01 ianuarie ea nu va mai avea contract cu mine si se va afla ilegal in proprietatea mea
la cine trebuie sa apelez? chiar daca parintii mei au uzufruct viager contractul este intre mine si ea
Anterior datei la care contractul ajunge la termen, puteti formula in instanta o actiune in rezilierea contractului de inchiriere pentru neplata chiriei si evacuarea locatarilor iar dupa expirarea termenului, puteti formula o actiune evacuare si eventual recuperarea chiriei restante pentru lipsa de folosinta.
Mesaj editat
@ clahomastreet
Forum Drept civil - mosteniri, drept de proprietate si altele
Discutie Evacuare in caz de neplata
Data mesaj Vineri, 25 Octombrie 2013, 12:06

mai am o intrebare referitor la situatia mea- chiriasa cu datorii la intretinere, intarzieri la plata chirieri si al carei contract expira la 31.decembrie
cum pot sa o evacuez in cazul in care nu plateste? relatia mea cu ea este strict de proprietar- chirias, nu imi este ruda si evident nu am de ce sa tolerez asemenea datorii
care este calea legala de evacuare?