Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce acte imi trebuie si cum obtin hotararea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce acte imi trebuie si cum obtin hotararea judecatoreasca de incredintare a unui minor?

Buna ziua.
Fetita mea are 1 an, locuieste exclusiv cu mine, tatal nu plateste pensie, nu se intereseaza de ea, nu o viziteaza. A recunoscut-o, este in certificatul de nastere, dar nu poarta numele tatalui, ci al meu.
As vrea sa stiu cum pot obtine hotararea judecatoreasca de incredintare a copilului.
Va multumesc!
Lucrurile sunt clare, insa ar fi bine sa intelegeti ca acum dv. si tatal exercitati in comun autoritatea parinteasca si, daca nu sunteti un caz extrem, tot in comun o veti exercita si dupa acest dosar.
Asta ca sa nu faceti o actiune inutila prin care sa credeti ca obtineti ceva si in realitate...