Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmaº
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmaº

Bună ziua! Aş dori să aflu dacă este posibil să existe 2 beneficiari ai unei pensii de urmaş în condiţiile următoare: un beneficiar este soţia celui decedat (soţia are vârsta de 64 de ani, au fost căsătoriţi 46 de ani; cel decedat 74 de ani - a lucrat cca. 40 de ani, a ieşit la pensie în mod corespunzător), iar celălalt este unul dintre copii celor doi, care are 21 de ani şi în momentul de faţă este student. Din câte am citit în lege, ambii urmaşi se încadrează în criteriile de acordare, unul fiind student, vârsta mai mică de 26 de ani, iar celălalt soţia. Asta înseamnă că vor beneficia de 75% din pensia de urmaş? Există vreo problemă care ar trebui luată în calcul? Mulţumesc anticipat!

Mai adaug că beneficiarul student urmează cursurile de ZI, la buget şi primeşte bursă de studiu. Afecteaza asta cu ceva?
Nick7, utilizator
Totul este in regula.
Ambii au dreptul la pensie de urmas.

Se va acorda 75% din pensia sustinatorului,pentru 2 urmasi.
Adica 37,5 pentru fiecare.
Daca cuantumul va fi mai mic de 350 de lei de fiecare,va primi fiecare indemnizatia minima pentru pensionari de 350 de lei.