Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revizuire hotarare ? si cum se pot retine banii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revizuire hotarare ? si cum se pot retine banii platiti in plus ?

- litigiu de munca, angajatul a obtinut o hotarare de majorare salariu.
- ulterior, printr-o alta actiune a obtinut si o majorare de 7,4 % a salariului.

Daca in urma recursului angajatorului, hotararea de majorare salariu a fost anulata,
odata ce nu mai exista baza = salariul stabilit de instanta,
1). - cealalta actiune de majorare de 7,4 % a salariului
va fi anulata - in urma unei actiuni de Revizuire ?
Angajatorul sa faca o asemenea actiune in care sa ceara acest lucru ?
2) - pentru sumele platite in plus, ca urmare a hotararii de majorare salariu,
dupa anularea acesteia, cum poate angajatorul sa ii retina angajatului acei bani platiti in plus ?
Ce actiune in instanta sa faca ? Cum trebuie sa procedeze ?
Angajatorul poate invoca, in actiune sa, in instanta, prevederile:
Art. 256. [restituirea sumelor nedatorate şi bunurilor necuvenite]
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
sau ce articol de lege poate invoca in actiunea sa ?

Daca sunt doua hotarari contradictorii stabilite de catre Tribunal , atunci va trebui sa se formuleze o cerere de revizuire.
Art. 509 C.proc.civ. - Obiectul și motivele revizuirii
(1) Revizuirea unei hotărâri pronunțate asupra fondului sau care evocă fondul poate fi cerută dacă:
.....
8. există hotărâri definitive potrivnice, date de instanțe de același grad sau de grade diferite, care încalcă autoritatea de lucru judecat a primei hotărâri;

În cazul dispozițiilor art. 509 alin. (1) pct. 8 C.proc.civ., cererea de revizuire se va îndrepta la instanța mai mare în grad față de instanța care a dat prima hotărâre.
Altfel spus, cererea se va indrepta la Curtea de Apel.

Art. 511 - Termen de exercitare
(1) Termenul de revizuire este de o lună și se va socoti:
....
8. în cazul prevăzut la art. 509 alin. (1) pct. 8, de la data rămânerii definitive a ultimei hotărâri.
....
- revin si intreb:

2) - dar pentru sumele platite in plus, ca urmare a hotararii de majorare salariu,
dupa anularea acesteia, cum poate angajatorul sa ii retina angajatului acei bani platiti in plus ?
Ce actiune in instanta sa faca ? Sau nu mai trebuie sa faca nici o actiune, ci sa opreasca pur si simplu sumele platite in plus, care rezulta ca diferenta din hotararea anulata si salariul acordat ?
Cum trebuie sa procedeze ?
Angajatorul poate invoca, in actiune sa, in instanta, prevederile:
Art. 256. [restituirea sumelor nedatorate şi bunurilor necuvenite]
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
sau ce articol de lege poate invoca in actiunea sa ?

Se retin in baza hotararii judecatoresti prin care s-a dispus obligarea salariatului la restituirea acelor sume.
deci, prin hotararea judecatoreasca de revizuire
se va anula majorarea data de instanta,
iar angajatul va fi obligat si la restituirea sumelor de bani,
sau societatea trebuie sa ceara aceste 2 lucruri ?
Intr-una din cele doua hotarari nu este cuprinsa si obligatia de restituire?