Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce hotarare va fi anulata la Revizuirea a 2 hotarari ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce hotarare va fi anulata la Revizuirea a 2 hotarari potrivnice ?

Un litigiu de munca.

Un salariat a dat in judecata institutia
si a obtinut 2 hotarari judecatoresti:
- o hotarare de recalculare a salariului,
- o hotarare a majorarii salariului
( a salariului initial stabilit, nu cel recalculat cf. hotararii ).

- prima hotarare a fost anulata/desfiintata
in urma Recursului - institutiei
- a doua hotarare nu a fost atacata cu recurs.

- acum, salariul i-a ramas cel stabilit initial,
insa a ramas in picioare
a doua hotarare
care se bazase pe hotararea desfiintata.

- institutia a facut o Cerere de Revizuire
a celei de a doua hotarari
- prin Revizuire s-a cerut anularea
celei de a doua hotarari,
intrucat:

1. - hotararea care a stat la baza
a fost anulata si
2. - in acest moment
exista 2 hotarari potrivnice,
intrucat:
- prima hotarare de Recurs care spune ca
salariul ramane cel stabilit initial,
care cuprinde si majorarea cu 7,4%
si
- a doua hotarare,
hotararea de majorare cu 7,4%
a salariului recalculat cf. hotararii desfiintate in urma Recursului.

Acum s-a cerut Revizuirea
celei de a doua hotarari,
intrucat:
- nu se poate aplica aceeasi majorare cu 7,4% de 2 ori, a salariului,
odata ce salariatului i s-a acordat deja majorarea salariului cu 7,4%
odata cu stabilirea salariului initial, cf. hotararii de Recurs,
- astfel incat,
a doua hotarare nu se mai poate aplica inca o data,
peste hotararea de Recurs,
adica
nu i se mai poate acorda inca o data majorarea cu 7,4%
a salariului deja majorat.

INTREBARE:
- ce hotarare va fi anulata ?
hotararea de recurs
sau hotararea de majorare cu 7,4% ?

tinand cont ca:

- hotararea de majorare - a fost pronuntata la data de 28.06.2013,
- hotararea de majorare - nu a fost atacata cu Recurs,
pentru ca intre timp se judeca Recursul primei hotarari
pe care se baza hotararea de majorare
- hotararea de Recurs - a fost pronuntata la data de 24.09.2013.

Dacă hotărârea de majorare este consecința hotărârii de recalculare care a fost casată, reținându-se că salariul inițial cuprindea deja majorarea, atunci hotărârea de majorare va fi anulată în urma admiterii revizuirii. Nu are cum să se anuleze hotărârea din recurs pentru că nu revizuirea aceleia s-a cerut.
Radu9, utilizator
Prima hotarare a fost cea prin care i s-a restabilit /recalculat salariul angajatului.
Pe aceasta hotarare s-a spijinit
hotararea de majorare,
insa
prima hotarare a fost desfiintata
in urma admiterii Recursului institutiei.

Astfel, a ramas in picioare
Decizia interna /salariul care cuprindea deja majorarea.

Acum, institutia a cerut Revizuirea hotararii de majorare,
in baza hotararii de Recurs,
intrucat prima hotarare pe care se spijinise majorarea a fost desfiintata,

Problema este ca,
din cele 2 hotarari,
cea de majorare si
cea de Recurs,
pe care o va anula instanta, la Revizuire ?

Nu se va lua in calcul ca:
prima hotarare definitiva - este cea de majorare,
iar hotararea de Recurs - a aparut ulterior ?

Adica, care din hotarari se va anula ?
Prima hotarare care a fost pronuntata si definitiva sau
a 2-a hotarare ?

Adica, la Revizuire
se va anula hotararea cea mai recenta ?
Sau

La Revizuire se va anula hotararea pronuntata
de instanta cea mai mica in grad ?

( hotararea de majorare - Tribunal,
a carei revizuire se cere tinand cont de hotararea de Recurs,
sau
hotararea de Recurs - Curtea de Apel ? )

Adica,
dintre 2 hotarari definitive, potrivnice,
va fi anulata
cea din urma hotarare ?

oanaportar, utilizator
V-am răspuns. Dacă revizuirea este admisă, se va desființa hotărârea a cărei revizuire s-a cerut. Nu cred că s-a invocat autoritatea de lucru judecat pentru că obiectele sunt diferite. Revizuientul nu face decât să scoată în evidență paradoxul în care se află: printr-o hotărâre este obligat să mărească salariul în timp ce o altă hotărâre consfințește că această mărire deja s-a calculat și nu mai e necesară alta. Pe care hotărâre o execută? De vreme ce sentința de la baza celei de-a doua hotărâri a fost schimbată este firesc ca această ultimă hotărâre să fie desființată. Sunt curios cum de instanța nu a suspendat procesul având ca obiect mărirea de salariu până la soluționarea definitivă a celui de recalculare, potrivit art. 413, alin. (1), pct. 1 coroborat cu art. 413, alin. (2) din NCPC.

Țineți cont că nu este vorba de hotărâri potrivnice, ci de impresia unor considerente potrivnice din două dosare având obiecte diferite, dar într-o relație de cauzalitate. În realitate, considerentele dintr-o hotărâre sunt consecința considerentelor dintr-o altă hotărâre care nu mai există. Drept urmare, nici considerentele din cealaltă hotărâre nu mai sunt valabile pentru că și-au pierdut premisele pe care s-au construit.
Radu9, utilizator
Va multumesc enorm pentru ajutor !
Am mai verificat totul inca o data.

- hotărârea de recalculare care a fost casată,
nu se referea la faptul ca
salariul iniţial cuprindea deja majorarea,
ci angajatului i s-a stabilit un salariu mai mare
decat cel acordat de institutie.

- insa, la salariul initial, pe care i-l stabilise institutia,
institutia i-a acordat majorarea de 7,4 % potrivit legii,
incepand cu data de 01.12.2012,
printr-o Decizie interna si Act aditional la CIM,

- dar, prin a doua hotarare
i se acordase majorarea de 7,4 %,
la salariul restabilit ( mai mare ) prin hotararea care ulterior a fost casata,
facandu-se abstractie de
Decizia interna si Act aditional la CIM,
pe care instanta nu le-a luat in calcul si nici nu le-a anulat,
ci a acordat majorarea peste aceste acte,
adica
ceea ce a acordat instanta
se suprapune cu perioada si cu ce a acordat institutia,
si ulterior,
a fost casata hotararea pe care se bazase hotararea a doua de majorare.

- relatia de cauzalitate intre cele 2 hotarari
consta doar in faptul ca
prima hotarare casata a restabilit salariul,
iar a 2-a hotarare a acordat majorarea salariului stabilit prin hotararea ulterior casata.

- casarea primei hotarari a intervenit dupa pronuntarea celei de a 2-a hotarari.
- Aceasta poate fi o problema ?
Sau mai sta in picioare motivul revizuirii ?