Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revizuire hotarare ? si cum se pot retine banii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revizuire hotarare ? si cum se pot retine banii platiti in plus ?

- litigiu de munca, angajatul a obtinut o hotarare de majorare salariu.
- ulterior, printr-o alta actiune a obtinut si o majorare de 7,4 % a salariului.

Daca in urma recursului angajatorului, hotararea de majorare salariu a fost anulata,
odata ce nu mai exista baza = salariul stabilit de instanta,
1). - cealalta actiune de majorare de 7,4 % a salariului
va fi anulata - in urma unei actiuni de Revizuire ?
Angajatorul sa faca o asemenea actiune in care sa ceara acest lucru ?
2) - pentru sumele platite in plus, ca urmare a hotararii de majorare salariu,
dupa anularea acesteia, cum poate angajatorul sa ii retina angajatului acei bani platiti in plus ?
Ce actiune in instanta sa faca ? Cum trebuie sa procedeze ?
Angajatorul poate invoca, in actiune sa, in instanta, prevederile:
Art. 256. [restituirea sumelor nedatorate şi bunurilor necuvenite]
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
sau ce articol de lege poate invoca in actiunea sa ?

- In hotararea de la Curtea de Apel - s-a admis doar recursul angajatorului,
fiind anulata hotararea de majorare salariu, deci
salariul stabilit de instanta.
- in cealalta hotarare angajatul a obtinut o majorare a salariului
ce a fost stabilit de Tribunal prin hotararea ce acum a fost anulata.

- asadar, in nici una din cele doua hotarari nu este cuprinsa si obligatia de restituire.
In aceste conditii cum trebuie procedat ?

In aceste conditii , se poate aplica principiul restitutio in integrum care are ca efect punerea partilor in situatia anterioara sau se poate promova o noua actiune de catre angajator ori se va incheia un acord al partilor in aceasta privinta (art.254 C.mun.)
Mii de multumiri !
O zi frumoasa si plina de impliniri !