Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina second hand - recuperare din pretul platit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina second hand - recuperare din pretul platit

Buna ziua.
in data de 16 10 2013 am cumparat o masina fara a ma consulta cu un mecanic. dupa ce am terminat cu actele, i am platit o am mers cu ea si mi s a aprins un martor in bord care semnifica presiune mica ulei, am mers cu ea la mecanic si mi s-a spus sa i o dau inapoi ca e stricat motorul ca nu are presiune de ulei in motor (chiuloasa de la un golf 4 1.6) iar toata reparatia m ar consta in jur de 500 euro. l- am sunat pe vanzatorul masini si mi a spus ca nu are nimic sa merg cu ea asa ca nu are nici o problema. mentionez ca nu am garantie incheiata cu el, ce sa fac in aceste conditi? vreau ca macar sa mi dea o parte din bani sa repar masina... , mecanicul mi a spus ca datorita km multi ai masini s a uzat motorul si ca nu e adevarat ca masina are doar 145000in bord cat mi a spus vanzatorul masinii. am fost cu ea in reprezentanta ww si nu are nici un instoic cu masina respectiva
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Buna ziua,

cred ca utilizatorul trebuie sa ia o decizie. Parerea mea este ca ar putea obtine o reducere de pret. Evident, inainte de orice, mergeti la o consultatie unde un avocat sa evalueze contractul si starea de fapt. Numai atunci veti alege in cunostinta de cauza.
Succes.

Costi Boncu
Si v-ar mai trebui si o parere scrisa a unui mecanic, fara ea avocatul nu prea poate estima daca si ce fel de viciu era...
Am priceput ca martorul s-a aprins DUPA cumparare, inainte cat ati mers cu masina?