Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare acoperis ??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare acoperis ??

Am cumparat de curind un apartament. Apartamentul este situat la ultimul etaj si fostul proprietar construise inainte un acoperis (sarpanta) pentru care a obtinuse toate aprobarile necesare. Sarpanta este doar deasupra apartamentului pe care l-am cumparat.
Propietarul nu mi-a dat actele acoperisului si nici nu este trecut in actul de vinzare-cumparare. El spune ca trebuie sa-i cumpar separat acoperisul deoarece, zice el, acesta este o constructie separata.
Ce parere aveti?
Multumesc!
In speta precizata de dvs ,exista trei posibile variante de explicatie fie vanzatorul este un tip asa mai glumet din fire ,fie desfasoara acte si actiuni intentionat si premeditat cu scopul realizarii de foloase injuste,fie are o impresie eronata asupra dvs-in conditiile in care pretinde sa va vanda ceva asupra caruia nu detine titlu de proprietate
Sarpanta este parte comuna care nu poate fi tranzactionata
Mai mult in conditiile in care sarpanta este executata pe o suprafata strict aferenta apartamentului,se impune sa realizati verificari responsabile daca luxcrarea este inregistrata in cartea tehnica a imobilului,daca beneficiaza de proces verbal de receptie si de garantie
Solicitati sa va puna la dispozitie extras de carte funciara a constructiei
Notarul m-a sfatuit, inainte de a semna contractul de cumparare, sa-l rog pe vinzator sa-mi cesioneze acoperisul ca sa nu-mi puna banca ipoteca si pe acoperis (sarpanta). Mentionez ca am cumparat apartamentul cu credit bancar.
Pot sa-l constring sa-mi dea actele acoperisului?
Mai mult :). Notarul m-a sfatuit ca EU sa inregistrez sarpanta in Cartea Funciara :)
eu am lansat pe acest site un subiect cu titlul " Acoperis bloc - regie proprie - ilegal - raspundere legala" in care gasiti problemele care pot aparea abia dupa ce achizitionati locuinta.

in cazul dvs., daca proprietarul a construit acoperisul in regie proprie, fara niciun aviz sau hotarare a asociatiei de proprietari ( ca si in cazul meu ), atunci el isi poate demonta lucrarea si pleca cu ea in lume, sau v-o poate vinde dvs. in aceleasi conditii ilegale.

solutia este delicata, pentru ca, in fond pe dvs. va intereseaza in primul rand sa nu va ploua in casa si sa nu fie cald vara, dar trebuie sa va ganditi si la statutul legal al acoperisului - deci este posibil sa va santajeze din rautate.

in cazul in care totul este facut cu avize si hotarare de asociatie, atunci acoperisul este parte comuna si legala si vanzatorul nu are voie sa emita pretentii - documentele nici nu trebuie sa va intereseze.

tatutzul a scris:

sau v-o poate vinde dvs. i

Nu poate sa vanda sarpanta deoarece practic este o modificare asupra partii comune,asupra unei parti din partea comuna din imobil de locuit in comun
Este greu de crezut ca un proprietar sa obtina acordul asociatiei de proprietari exprimat in adunare generala pentru a executa modificare constructiva pe suprafata partiala de parte comuna imobil
Pentru executare in conditii legale de sarpanta la imobil de locuit in comun este obligatoriu sa se realizeze expertiza tehnica-care nu se poate dispune pentru o anumita suprafata din partea comuna
Tehnic ,autoritatea locala nu poate aproba cererea de executare sarpanta partiala,deoarece se modifica intreaga comportare a constructiei se modifica parametrii de inertie in caz de trepidatii,seism
Expertiza tehnica isi doreste sa analizeze structura blocului astfel incat noua incarcare data de sarpanta sa nu o afecteze sau sa arate modalitatea prin care se poate realiza lucrarea.
Realizare cadastru si ridicari topo pentru bloc , implica realizarea unor masuratori pe amplasament
Dosarul necesar pentru sarpanta trebuie sa cuprinda urmatoarele documente:
- Cerere tip
- Lista semnaturi
- Borderou general
- Acte proprietari ultim etaj
- Tabel acord proprietari
- Plan situatie pe suport topografic
- Certificat nomenclatura stradala
- Copie CI
- Memoriu Tehnic
- Piese desenate (plan incadrare PUG, plan situatie, foto fatada bloc)
Mai sunt necesare avize, unul de la Salubritate, altul de la Mediu si ultimul de la Inspectoratul de Stat în Construcţii (ISC),

Dosarul pentru autorizatia de constructie trebuie sa cuprinda urmatoarele documente:
- Lista de semnaturi
- Borderou general
- Certificat urbanism
- Contracte proprietate spatii de la ultimul etaj
- Certificat nomenclatura stradala
- Tabel nominal proprietari
- Proces verbal OCPI si plan situatie
- Extras Carte Funciara
- Expertiza tehnica
- Referat de verificare – rezistenta-nu se executa pentru suprafata partiala de terasa imobil
- Aviz Salubritate
- Aviz Agentia de Mediu
- Dovada OAR
- Aviz ISC
- Program urmarire
- Deviz General
- Memoriu general
- Piese desenate (plan incadrare PUG, plan situatie, plan invelitoare, desene fatade, detali sarpanta etc.)

Pentru a verifica existenta sarpantei,aveti dreptul in temeiul disp L nr 7/1996 republicata sa solicitati oficial la OCPI extras de carte funciara pentru sarpanta
Pentru a verifica legalitatea lucrarii,solicitati oficial presedintelui de asociatie sa prezinte,in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 inregistrarea sarpantei in cartea tehnica a constructiei
Puteti solicita relatii inclusiv la autoritatea fiscala,deoarece daca sarpanta este proprietatea dlui X,pe cale de consecinta aceasta trebuie inregistrata pe rolul fiscal al acestuia