Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - explicatie
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - explicatie

buna ziua am un debit restant de 1400 ron si am primit instiintare de executare silita as vrea sa stiu in ce consta executarea silita in bunuri s-au proprietate cand am luat credit nu am pus gaj nimic doar cu buletinul
multumesc
executarea silita se poate face asupra tuturor bunurilor dve: sume de bani din banci, bunuri mobie si imobile.
dar suma este destul de mica pentru a lua o proprietate
Buna ziua,

Executare silita se poate realiza in toate formele (mobiliara, imobiliara poprire). Cel mai probabil executorul va trimite adrese la banci pentru a se interesa unde aveti conturi in vederea infiintarii popririi. Astfel va va putea institui o poprire asupra 1/3 din venitul lunar net pana la recuperarea intregii sume.

Zi buna,
Costi Boncu
Intr-adevar, suma este mica pentru a se face executare imobiliara, insa la staruinta creditorului, daca NU AVETI VENITURI SAU ALTE BUNURI MOBILE ce pot fi executare, se poate executa si un imobil. Legea prevede ca executarea imobiliara nu se face pentru creante sub 10.000 lei, CU EXCEPTIA cazului in care nu exista alte bunuri mobile (sau venituri) ce pot fi valorificare.