Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... \'Reorganizare ANAF\' vs incasari bugetare
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

'Reorganizare ANAF' vs incasari bugetare

15 august 2013
Reorganizarea ANAF, condiţie a BM pentru un proiect de modernizare a administraţiei fiscale
[ link extern ]

02 octombrie 2013, Ponta: Avem probleme cu incasarile bugetare din cauza ca am reorganizat ANAF
[ link extern ] /

25 octombrie 2013, Ponta: Rectificarea bugetară pe care Guvernul ar urma să o aprobe miercurea viitoare, va fi una negativă, încasările la buget fiind mai mici cu 3,8 miliarde de lei faţă de estimări:slap:
[ link extern ]

... in realitate, "reorganizarea" ANAF impusa de BM, FMI..., executata fara cracnire (instantaneu, in timp real) de guvern, a insemnat bulversarea intregului sistem... oamenii buni dati afara (pe capete), ramas o droaie de nulitati...

teoria vanturata prin presa: numarul de angajati va ramane acelasi dupa regionalizare e o gogorita... au fost dati afara mult peste 1.000 de oameni...

rezultatul = incasari bugetare (mai) mici. solutia = imprumutati!

de la cine? ghici?

ContSters257414, utilizator
acu' inspectorii antifrauda fac 300-400 km (dus/intors de la/la "regiune") sa ajunga la "controlatii" care erau pana acu' 2-3 luni (inainte de "regionalizare") la 50-100 km (dus/intors de la/la "judet") ...
sa vezi acu' "incasari":slap:

nota:
aceleasi distante sunt acu' valabile si pentru "controlatii" (negasiti la sediu) chemati ("invitati") la "regiune" cu traista de documente la control...
ContSters257414, utilizator
cum spuneam in.. nota:
aceleasi distante sunt acu' valabile si pentru "controlatii" (negasiti la sediu) chemati ("invitati") la "regiune" cu traista de documente la control...

... se si legifereaza...

Un alt document recent aprobat de Fisc este invitatia:rolleyes:, prin care contribuabilul este invitat si ii sunt solicitate lamuriri/inscrisuri de catre inspectorii antifrauda, la sediul acestora, in situatiile in care se impune efectuarea/continuarea controlului ori controlul nu a putut fi efectuat la sediul social, domiciliul fiscal sau un sediu secundar al contribuabilului si nici intr-un loc stabilit de comun acord cu contribuabilul.

Odata cu solicitarea prezentei contribuabilului la sediul Directiei Generale/Regionale Antifrauda Fiscala, prin formularul „Invitatie” sunt solicitate registre, documente de afaceri si orice alte inscrisuri, se mai arata in actul normativ.

www.avocatnet.ro/content/art...