avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract munca

Pentru incetarea unui CM cu data de 01.11.2013, cu acordul partilor (aceasta fiind ziua de cand angajatul nu mai vine la munca):
-este obligatorie acordarea preavizului?
-cu ce data se emite decizia pentru incetarea CM?
-cand se opereaza si cand se transmite Revisalul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:02, 26 Octombrie 2013
~ Conținut șters la cerere ~
hlli a scris:

....
Decizia de desfacere se intocmeste si se transmite in revisal cel mai tarziu in ultima zi lucrata de catre angajat.


:-/
Unde este prevazut in legislatia acest termen de transmitere a REVISAL-ului?

HG nr.500/2011 prevede ca , incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m..

Data incetarii c.i.m. poate fi o zi lucratoare sau o zi nelucratoare.


@ cateldestept
-cu ce data se emite decizia pentru incetarea CM?
Data emiterii trebuie sa fie data de 01.11.2013

-cand se opereaza si cand se transmite Revisalul?
Cel mai tarziu la data de 01.11.2013.

Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Octombrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal -decizie desfacere cim ioanaep ioanaep Buna ziua, Intrebarea mea este: cand trebuie transmis revisalul la ITM in cazul deciziei de desfacere a contractului de munca, ultima zi in care se lucreaza ... (vezi toată discuția)
Decizie pt incetare cim cu acordul partilor mmarianne mmarianne Buna ziua, Un salariat solicita incetarea CIM, cu acordul partilor, incepand cu 19 mai( art. 55b). Angajatorul este de acord. Intrebarea mea este: cind se ... (vezi toată discuția)
Decizie incetare conf art 65 broscuta21 broscuta21 Buna dimineata, Va rog sa-mi spuneti daca in cazul unei concedieri ce nu tine de persoana salariatului, daca emitem preavizul de 20 zile lucratoare astazi, ... (vezi toată discuția)