Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract munca

Pentru incetarea unui CM cu data de 01.11.2013, cu acordul partilor (aceasta fiind ziua de cand angajatul nu mai vine la munca):
-este obligatorie acordarea preavizului?
-cu ce data se emite decizia pentru incetarea CM?
-cand se opereaza si cand se transmite Revisalul?
~ Conținut șters la cerere ~
hlli a scris:

....
Decizia de desfacere se intocmeste si se transmite in revisal cel mai tarziu in ultima zi lucrata de catre angajat.

:-/
Unde este prevazut in legislatia acest termen de transmitere a REVISAL-ului?

HG nr.500/2011 prevede ca , incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m..

Data incetarii c.i.m. poate fi o zi lucratoare sau o zi nelucratoare.

@ cateldestept
-cu ce data se emite decizia pentru incetarea CM?
Data emiterii trebuie sa fie data de 01.11.2013

-cand se opereaza si cand se transmite Revisalul?
Cel mai tarziu la data de 01.11.2013.

Cornel Vasile, Consilier juridic