Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bagaje disparute la aeroport
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bagaje disparute la aeroport

Am calatorit din Libia (Tripoli) in directia Budapesta . Bagajul meu avut in Tripoli a fost imbarcat ( am numarul expedierii) . Am schimbat cursa la Istambul catre Budapesta , de unde am venit acasa in Romania cu masina . La Budapesta am aflat , ca bagajul meu , in care erau si medicamente vitale , neaparat administrabile zilnic , a disparut , nu mai exista .
M-am adresat deacasa Ambasadei Romane de la Tripoli si Ankara sa ma sprijine la gasirea bagajului , dar nici raspuns nu am primit .
Doresc sa aflu ce demers pot sa fac (la Budapesta mi s-a comunicat , ca bagajul nu era pe cursa de avion ),si , in caz, eventualele pretentii de despagubire unde se pot depune ? Neaparat as dori sa intru in posesia bagajului .
Sesizati oficial operatorul aero cu care ati calatorit
Depuneti sesizarea la bagaje pierdute si asteptati sa-i dea de urma, este posibil sa se fi ratacit, sa fie pus in alta cursa dar sunt sanse sa va ajunga pana la urma si eu am patit si am fost anuntat dupa 2 saptamani ca mi-au gasit bagajul, sa merg sa-l ridic.
La care aeroport ? La Tripoli , la Istambul sau Budapesta ?