Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere copil nascut in Italia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere copil nascut in Italia

buna seara....nepoata mea a nascut anul trecut ,o fetita,in Italia....copilul nu are certificat de nastere...nepoata are doar actul de iesire din spital care atesta nasterea fetitei...nu au avut actele necesare ptr a scoate certificatul de nastere al fetitei...cand avea fetita 4 luni nepoata s-a intors in Romania.....ce trebuie sa faca si unde trebuie sa se adreseze in Romania pentru a obtine certificatul de nastere al fetitei,cetatean italian prin nastere pe teritoriul Italiei si roman dupa mama ?....nepoata locuieste in Constanta....poate rezolva aceasta problema in Constanta?
la Primarie. Nu vad cum a putut sa aduca in tara inapoi un copil fara certificat de nastere.:-/
și cine v-a spus că are cetățenie italiană prin naștere?
Daca are actul de iesire din spital indicat ar fii sa incerce sa se prezinte mai intai la autoritatile din Italia pentru a inregistra nasterea, dupa care sa solicite la aut.romane transcrierea certificatului italian. Este solutia cea mai simpla. Faptul ca s-a nascut in Italia nu inseamna ca este cetatean italian, doar daca nu cumva tatal este de cetatenie italiana.