Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cod de TVA anulat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cod de TVA anulat

Buna ziua!

Firma este in faliment si i-a fost anulat codul de TVA deoarece administratorul are inscrise fapte in cazierul fiscal care nu se pot remedia. Problema este ca firma are bunuri pe firma care, daca firma ramanea platitoare de tva, puteau fi vandute in regim de scutire. In normele de aplicare ale legii scrie ca trebuie colectata TVA aferenta fiecarei vanzari si declarata in 311. Daca tva este anulat, in cazul meu, va trebui obligatoriu sa colectez tva? Partea nasoala este ca beneficiarul nu va putea sa isi deduca TVA-ul...

Exista vreo solutie?
Buna ziua,

Daca prin bunuri care se puteau vinde in regim de scutire intelegeti imobile in intelesul art.141, alineatul 2, litera (f) din CF, precizez ca obligatia colectarii taxei apare numai in caul operatiunilor taxabile. Operatiunile de la articolul citat, sunt operatiuni scutite de taxa.
Veti putea factura in regim de scutire, insa va trebui sa verificati daca la achizitie ati dedus taxa si daca va aflati in perioada de ajustare prevazuta la art.149 din CF.

Pentru celelalte operatinu taxabile, aveti obligatia colectari taxei in conditiile art.11 , alineatele 1^3 si 1^4 din CF.

Numai bine