Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suma solicitata de judecator pentru partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suma solicitata de judecator pentru partaj

Buna ziua,

Am depus prin avocat la judecatorie un dosar prin care solicit partajarea anumitor bunuri, printre care si un apartament achizitionat prin credit, la care inca mai am de platit rate.
Avocatul m-a anuntat ca judecatorul a cerut achitarea unei taxe de 5400 lei reprezentand procentul de 3% din valoarea apartamentului. Problema este ca apartamentul a fost estimat la 126000 lei, iar 3% din aceasta suma este 3780 lei.
Am mai platit pana acum inca 1100 lei reprezentand taxa de 3% pentru alte bunuri de partajat + suma deja achitata din credit.

Va rog sa-mi spuneti daca este legal sa mi se solicite o suma mai mare decat acel 3%, iar daca nu, cum poate fi atacata decizia judecatorului pentru ca nici nu-mi permit sa platesc o asemenea suma si nici nu mi se pare normal sa platesc statului mai multi bani decat spune legea.
Conform art. 5 din Oug 80/2013
(1) Cererile in materia partajului judiciar se taxeaza astfel:
a) stabilirea bunurilor supuse impartelii — 3% din valoarea acestora;

iar potrivit art. 39
(1) impotriva modului de stabilire a taxei judiciare de timbru, reclamantul poate face cerere de reexaminare, la aceeasi instanta, in termen de 3 zile de la data comunicarii taxei datorate. Cererea de reexaminare este scutita de la plata taxei judiciare de timbru.
(2) Cererea se solutioneaza in camera de consiliu de un alt complet, fara citarea partilor, prin incheiere definitiva. Dispozitiile art. 200 alin. (2) teza I din Codul de procedura civila raman aplicabile in ceea ce priveste complinirea celorlalte lipsuri ale cererii de chemare in judecata. Instanta va proceda la comunicarea cererii de chemare in judecata, in conditiile art. 201 alin. (1) din Codul de procedura civila, numai dupa solutionarea cererii de reexaminare.
(3) In cazul admiterii integrale sau partiale a cererii de reexaminare, instanta va dispune restituirea taxei de timbru total ori, dupa caz, proportional cu reducerea sumei contestate.

Aveati posibilitatea sa platiti jumatate din taxa daca ati fi realizat un acord de mediere cu cel cu care va judecati.
avLeon, utilizator
Multumesc pentru raspunsul prompt. Totusi as vrea sa va intreb la ce fel de acord mediere va referiti: la cel obligatoriu desfasurat inaintea depunerii dosarului, sau la un alt acord de mediere initiat acum pentru a imparti cu cealalta parte suma ceruta de judecator?
Si inca ceva... cine si in baza a ce a stabilit acea suma, pentru ca dpdv matematic nu iese socoteala. In plus de asta, este normal sa mi se solicite procentul de 3% din intreaga valoare a apartamentului, desi pana acum am platit ratele timp de 4 ani din 30 de ani cat este durata creditului?
De ce nu va intrebati avocatul astea? pentru ca el stie detaliki, noi nu... Pe ce procedura e dosarul, pe procedura noua?
Care e valoarea de impunere? S-a facut expertiza? Unde e valoarea de 126000 de lei?
Ratele sunt rate, apartamanetul e apartament. Bunuri diferite, intrebati avocatul. Trebuie sa va clarificati aceste aspecte.
Acordul de mediere inseamna o intelegere cu partea adversa; ce ati facut dv. inainte de primul termen nu a fost mediere, ci informare despre mediere si avantajele ei, atat. Pentru asta nu va scade nimeni nimic.
AVLIL a scris:

De ce nu va intrebati avocatul astea? pentru ca el stie detaliki, noi nu... Pe ce procedura e dosarul, pe procedura noua?
Care e valoarea de impunere? S-a facut expertiza? Unde e valoarea de 126000 de lei?
Ratele sunt rate, apartamanetul e apartament. Bunuri diferite, intrebati avocatul. Trebuie sa va clarificati aceste aspecte.
Acordul de mediere inseamna o intelegere cu partea adversa; ce ati facut dv. inainte de primul termen nu a fost mediere, ci informare despre mediere si avantajele ei, atat. Pentru asta nu va scade nimeni nimic.

Din cate stiu eu, forumul este o comunitate de oameni care se aduna sa discute anumite subiecte. Am intrat pe acest forum pentru a discuta cu persoane abilitate care au trecut, poate, prin asemenea situati, despre problema care ma intereseaza, poate gasesc si alte solutii. Am pus o intrebare pentru persoanele care se afla aici si doresc sa ajute, nu pentru a fi intrebata de ce nu discut cu avocatul meu.