Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Lichidare firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Lichidare firma

Buna ziua, am o nelamurire in legatura cu lichidarea firmei. Daca sunt doi asociati, unul fiind trecut ca administrator, si firma este in lichidare, raspunderea revine administratorului sau ambilor asociati? Stiam ca aceasta raspundere revine administratorului si acum s-a pus poprire si pe conturile asociatului. Este o noua modificare in lege? Multumesc.

Doar administratorului ii poate fi atrasa responsabilitatea civila.
daca doar administratorul firmei raspunde civil, ce anume poate justifica blocarea conturilor bancare personale ale asociatului? Multumesc.
Orice persona vinovata de aparitia starii de insolventa poate fi obligata la acoperirea pasivilul societatii. ( art.138 din Legea 85/2006)